Четверг
29.06.2017
18:52:49
Print RSS Статьи альманаха "История Змиевского края" Feedburner Статьи в Академии Гугл Статьи в Academia Видеоканал альманаха

История Змиевского края

АЛЬМАНАХ В СОЦСЕТЯХ
Страница ВКонтакте Страница на Фейсбуке Страница на Одноклассниках Страница Гугл плюс
Страница в Твиттере Страница в Моём мире Liveinternet Страница в ЖЖ
КАТЕГОРИИ РАЗДЕЛА
История Змиевщины
История славян и ариев
Выдающиеся уроженцы Змиевского края
Труды музейного комплекса Змиевского лицея №1 им. З.К.Слюсаренко
Источниковедение
Язычество славян
Географическое краеведение
Славянское единство
Публицистика
Зелёное движение
Белое дело. Белое движение
Электронная библиотека
Открытые письма
Антифашизм
ПОИСК ПО САЙТУ
НАШИ ПАРТНЁРЫ
Сайт Дарьи Беднер
НПП "Гомольшанские леса" Змиевское научное краеведческое общество
Музейный комплекс Зиевского лицея №1 им. З. К. Слюсаренко Змиевы горы
Центр краеведения им. академика П. Т. Тронько (ХНУ им. В. Н. Каразина) Исторический факультет ХНПУ им. Г. С. Сковороды
Электронный научный журнал «Змиевское краеведение» (Electronic scientific journal «Zmiev Local Lore») Факультет геологии, географии, рекреации и туризма ХНУ им. В. Н. Каразина
Змиевской лицей №1 ПАНИ
СТАТИСТИКА И АНАЛИТИКА
colovrat.at.ua Alexa/PR
Счетчик тИЦ и PR
Google Analytics Яндекс.Метрика
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
ВАЛИДНОСТЬ И БЕЗОПАСНОСТЬ САЙТА
Правильный CSS! Valid HTML 40.1!
Valid RSS Monitorus.PRO. Мониторинг сайтов и серверов.
Adguard Результаты антивирусного сканирования
Norton TrustedSite
ДЛЯ МЕЦЕНАТОВ
webmoney webmoney
ПОЛИТИКА ДОСТУПА И АВТОРСКИЕ ПРАВА

Наш альманах придерживается политики мгновенного открытого доступа к опубликованному материалу, поддерживая принципы свободного распространения научной информации и глобального обмена знаниями для общего социального прогресса.

Статьи и другие материалы, опубликованные на сайте, доступны по лицензии «Attribution-NonCommercial» («Атрибуция — Некоммерческое использование») CC BY-NC.

Лицензия Creative Commons Все права защищены

Ссылка на авторов при копировании и цитировании материалов обязательна.

ВСЕ ПРАВА ЗАЩИЩЕНЫ (См. подробно).

История
Главная » Статьи » Труды музейного комплекса Змиевского лицея №1 им. З.К.Слюсаренко

КАПЕЛА УЧИТЕЛІВ МІСТА ЗМІЄВА

КАПЕЛА УЧИТЕЛІВ МІСТА ЗМІЄВА

_________________________________

© Карина Калітіна

Зміївський ліцей № 1 ім. З. К. Слюсаренка

10-Б (2011 – 2012 н. р.)

 

«Песня всегда и везде сопровождает человека. Хоровая песня объединяет коллектив в едином чувстве, едином порыве» – саме з таких слів починається рукописний альбом, який зберігається в архівному відділі історико-краєзнавчого музею Зміївського ліцею № 1 ім. З. К. Слюсаренка. Альбом, що розповідає про хорову капелу учителів м. Змієва, присвячений 15-річчю (1952 – 1967 рр.) творчої діяльності колективу.

Восени 1951 р. з ініціативи першого секретаря РК КПУ Івана Гавриловича Зінченко, Оксани Сидорівни Журко, а також учителя хімії Зміївської школи № 1 Давида Залмановича Шапоринського було організовано хор вчителів м. Змієва. З самого початку хор налічував 30 чоловік любителів і ентузіастів хорового співу, а саме: О. С. Журко, Д. З. Шапоринський, В. І. Шахова, Н. П. Вовк, К. Г. Муратова та ін.

 

 

Рис. 1. Іван Гаврилович Зінченко

 

До лютого 1952 р. не було керівника-спеціаліста, але хор зумів взяти участь у концерті, присвяченому 34-ій річниці Жовтневої революції 1917 р. Тоді ж на посаду керівника хору було запрошено Михайла Рафаїловича Менделехіса. Музичний супровід прийняв на себе вчитель математики Марко Андрійович Сисоєв. Початком діяльності Зміївської капели вчителів вважається 15 лютого 1952 р.

Репетиція капели починалася розспівуванням на 10-15 хвилин, потім йшло ознайомлення з музичними особливостями нового твору, обговорення, прийняття і розучування партій сопрано, альтів, тенорів та басів по нотах. Заняття відбувалися два рази на тиждень по 2 години.

 

 

Рис. 2. Давид Залманович Шапоринський

 

Велику кількість концертів було проведено у Змієві, Лимані, Нижньому Бішкіні, Задонецькому та ін. населених пунктах району. Хорова капела виступала з концертами і за межами Харківської області: у Києві, у Сімферополі, у Ялті тощо.

У 1954 р. за великі творчі успіхи та за культурно-масову роботу серед населення обком та райком профсоюзу, допомогли організувати для колективу 10-денну творчу екскурсію до Ялти за кошти союзу.

 

 

Рис. 3. Оксана Сидорівна Журко

 

Хорова капела систематично брала участь у районних та обласних оглядах художньої самодіяльності і щоразу нагороджувалась грамотами та почесними грамотами, зокрема: Харківського обласного управління культури, Харківського обкому Союзу у 1959, 1960 та 1963 рр., виконкому Зміївської районної ради депутатів, будуправління Зміївської Комсомольської ТЕС, Президії Харківського обкому Союзу робітників. Також серед надбань колективу Диплом першого ступеня від комісії Зміївського культвідділу і багато інших нагород.

 

 

Рис. 4. Марко Андрійович Сисоєв

 

У дусі часу репертуар хорової капели включав пісні радянських композиторів про Леніна, партію, Батьківщину та світ. Але не забувала капела і спадщину старовини: російські народні пісні, українські народні пісні у обробці М. Д. Леонтовича; пісні російських класиків П. І. Чайковського, М. І. Глинки та народні пісні різних народів.

 

 

Рис. 5. Капела вчителів м. Змієва у Нижньому Бішкіні, 1952 р.


Рис. 6. Михайло Рафаїлович Менделехіс

 

За 15 років капела виросла як якісно, так і кількісно з 30 чоловік у 1952 р. до 70 чоловік у 1967 р.

Хорова капела учителів Зміївського району працювала регулярно і на протязі 15 років та дала більш ніж 100 концертів по селах району. Вона була чи не найбільшим музичним здобутком нашого міста і району цього періоду та залишила пам’ять про себе і до сьогодні. Та що головне? Що пам’ять про капелу, як і її слава пролунали по всій Україні. Нажаль, у наш час ми не створюємо чогось подібного, тому гріти серце здобутками тих часів, як щирі патріоти, ми просто зобов’язані!

 

© Карина Калітіна, 2011

 

Посилання:

Калітіна К. Капела учителів міста Змієва / К. Калітіна // История Змиевского края. [Электронный документ. Режим доступа: http://colovrat.at.ua/publ/6-1-0-133]


Категория: Труды музейного комплекса Змиевского лицея №1 им. З.К.Слюсаренко | Добавил: Yurata (18.10.2011)
Просмотров: 1802
Лого в футер
Лого в футер
© Электронный альманах
«История Змиевского края» (ISSN 2414-5939), 2008–2017

Контакты:  colovrat@at.ua  |  +(380)63-80-82-936  | Хостинг от uCoz