Главная » Статьи » Биографиcтика

Приступа Віктор Никифорович (1936–2019)

print bookmark Опечатка Озвучить en de ch

УДК 929
ББК 63.3(2)6-8

ПРИСТУПА ВІКТОР НИКИФОРОВИЧ
(1936–2019)

_______________________________________

© Є. В. Полях
(OrcidID: 0000-0002-1958-7601)
Змиевское научное краеведческое общество

Віктор Никифорович Приступа народився 24 лютого 1936 року в селі Замостя Зміївського району (нині – частина міста). Батько залізничник Никифор Гнатович загинув у 1943 році (поховано на Ізюмщині, ім’я викарбуване на меморіальній дошці на станції Зміїв), тому сина виховувала лише мати Василина Василівна.

Навчався у Зміївській середній школі №2. Кожні літні канікули влаштовувався працювати вантажником у радгосп «3-й вирішальний». Саме у радгоспі почав керувати автомобілем.

Віктор Никифорович Приступа

З вересня 1954 року почав трудову діяльність водієм у будинку відпочинку «Коробів хутір» Зміївського району. З листопада 1955 по липень 1958 року – у лавах Червоної Армії. Служив у Киргизії, у місті Фрунзе (нині – Бішкек) водієм у льотному училищі, возив командира училища Двічі Героя Радянського Союзу К. О. Євстигнєєва. Ця людина відіграла важливу роль у професійному становленні В. Н. Приступи. Тоді служба була строком 3 роки. К. О. Євстигнєєв цінував молодого ініціативного водія, тому дав йому характеристику на вступ до вищого навчального закладу. В результаті після 2,5 років служби В. Н. Приступа став студентом Харківського автодорожнього інституту (з листопада 1958 по липень 1963 рік).

Отримував стипендію, однак грошей не вистачало. Тому влаштовується на півставки механіком, лагодить викладацькі автомобілі, позаочі його називали «професором». З серпня 1963 по 1969 рік працював механіком на будівництві Зміївської ДРЕС.

Віктор Никифорович Приступа

1969 року В. Н. Приступу викликав до себе Перший секретар райкому партії Олександр Симонович Пушкарьов, який віддав йому наказ: розпочинати будівництво овочевої фабрики. Спочатку він очолив будівництво першої черги фабрики на трьох гектарах. Паралельно набрав колектив, «переманюючи» спеціалістів з різних куточків району, а особливо – з радгоспу «3-й вирішальний». У результаті спільних дій виросло одне з найпотужніших у республіці підприємств – Зміївська овочева фабрика, теплиці якої розкинулися на 24 тисячах гектарів. З травня 1969 по грудень 1997 рік – директор Зміївської овочевої фабрики. Вся трудова діяльність Віктора Никифоровича була присвячена розвитку сільськогосподарського виробництва, зокрема вирощування ранніх овочів у закритому ґрунті, підвищенню добробуту працівників сільського господарства, створенню належних умов праці та відпочинку, забезпеченню належної діяльності установ освіти, охорони здоров`я, культури та спорту.

Виробничі досягнення фабрики були високо оцінені: протягом 5 років у 70-х роках ХХ століття нагороджувалася перехідними Червоним Прапором ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР, ВЦРПС і ЦК ВЛКСМ, володар Рубінової зірки. Овочева фабрика одна з небагатьох в Україні мала рахунки за кордоном.

За свою трудову діяльність В. Н. Приступа був тричі удостоєний вищих урядових нагород – орденів Трудового Червоного Прапора, Леніна та «Знак пошани», а також численних медалей – Золота та Срібна, бронзова медалі ВДНГ тощо. Нагороджений Грамотою Міністерства освіти УРСР та республіканського комітету галузевої профспілки за активну участь у Всесоюзному огляді колгоспів і радгоспів за кращу організацію суспільного дошкільного виховання, Всесоюзним знаком «Відмінник охорони здоров’я». У наш час один із перших удостоєний звання «Почесний громадянин Зміївського району».

Має великий досвід у депутатській діяльності, відлік якому почався з 1963 року – з переїздом до Комсомольського (нині – Слобожанське). За цей час тричі обирався депутатом обласної ради, працював у складах районної та селищної рад. В. Н. Приступа був депутатом Зміївської районної ради ІV, V, VІ скликань.

У 1984 році очолив ремонтно-відновлювальні роботи храму Бориса і Гліба у с. Водяне.

З 1997 року перебував на заслуженому відпочинку, але займав активну життєву позицію. Мав велику родину і був щасливим чоловіком, батьком, дідом та прадідом: мав двох доньок, двох онучок, онука, правнука та правнучку.

Помер 1 серпня 2019 року.

 

ДЖЕРЕЛА, ЛІТЕРАТУРА, РЕСУРСИ ІНТЕРНЕТУ

  1. Рішення №696-V LХ сесії V скликання Зміївської районної ради «Про присвоєння звання «Почесний громадянин Зміївського району» Приступі Віктору Никифоровичу» від 12 жовтня 2010 року.
  2. Музейний комплекс Зміївського ліцею №1 імені З. К. Слюсаренка // Матеріали експозиції.

 

  1. Віктор Приступа: «Мені завжди таланило на хороших людей» // Вісті Зміївщини. – 2011. – 25 лютого. – С. 1, 7.
  2. Ковальов М. Мамині очі / М. Ковальов // Вісті Зміївщини. – 2013. – 26 лютого. – С. 4.
  3. Приступа Віктор Никифорович // Зміївська районна рада. – URL: http://zmiev-rayrada.gov.ua/pristupa-viktor-nikiforovich-14-57-38-22-06-2016/ (дата звернення 05.02.2018).

© Є. В. Полях, 2019

 

Ссылка на эту статью:

Полях Є. В. Приступа Віктор Никифорович (1936–2019) / Є. В. Полях // История Змиевского края. – Змиев. – 02.08.2019. – URL: https://colovrat.at.ua/publ/8-1-0-379

Похожие статьи
Поделиться
Мне нравится!
1
Рубрика: Биографиcтика | Дата публикации: 02.08.2019 | Просмотров: 287 | Ключевые слова: змиев, Змиевской район