Главная » Статьи » Труды музейного комплекса Змиевского лицея №1 им. З.К.Слюсаренко

Зміївський ліцей №1 у обличчях. Валентина Василівна Титаренко

print bookmark Опечатка en de ch

ЗМІЇВСЬКИЙ ЛІЦЕЙ №1 У ОБЛИЧЧЯХ.

ВАЛЕНТИНА ВАСИЛІВНА ТИТАРЕНКО

_______________________________________
В. В. Свинаренко,
Зміївський ліцей №1 ім. З. К. Слюсаренка

Валентина Василівна Титаренко народилася 27 серпня 1924 року в м. Змієві, Харьківської області в українській сім’ї службовців [2, арк. 1].

1934 року вступила до Зміївської середньої школи № 1, де навчалась до 1941 року, закінчивши 9 класів [2, арк. 3].

 

Напередодні окупації Змієва нацистами евакуювалася з рідними у Сталінградську область (нині Волгоградська), Кіквідзенский район, Журавлівської сільради, де працювала до 1943 року в місцевому колгоспі,а з 1943 року працювала в Сталінграді у будівельному тресті формувальником [2, арк. 3].

Після визволення Змієва була викликана зі Сталінграду на працю в Зміївський районний відділ Комсомолу [2, арк. 3].

У 1944 році Валентина закінчила 10 класів Зміївської середньої школи і в цьому ж році вступила до Харківського державного університету імені О. Горького. У 1949 році В. В. Титаренко закінчила університет за спеціальностями «фізіологія тварин» та «біохімія», отримала кваліфікацію біолога з фізіології тварин. Того ж року була направлена на роботу у рідну Зміївську середню школу № 1 учителем біології [2, арк. 3, 3 зв., 4].

До роботи Валентина Василівна ставилися відповідально, з повною віддачею сил та любов’ю до своєї справи. Велику роботу проводила з юними натуралістами з охорони природи та озелененню нашого міста. Зокрема, під керівництвом В. В. Титаренко закладено парк на березі Сіверського Дінця, щорічно вирощувалися тисячі квітів. Валентина Василівна організовувала проведення різноманітних шкільних виставок: юних кролівників, юних садоводів, юних квіткарів, виставки врожаю та ін. Завдяки цьому школа була учасником ВДНГ СРСР у 1966, 1967, 1969, 1970 роках [2, арк. 7].

Учні Валентини Василівни займали призові місця на районних та обласних олімпіадах з біології і взагалі відмінно навчалися. Наприклад, у 1974–1975 навчальному році з 398 її учнів 238 мали за п’ятибальною системою оцінки «5» та «4» [2, арк. 11].

Валентина Василівна Титаренко

Рис. 1. Валентина Василівна Титаренко

Крім власне педагогічної діяльності, Валентина Василівна активно брала участь у суспільному житті: була відповідальним секретарем районного осередку Українського товариства охорони природи. Агітатор (хоча й була безпартійною). Протягом 18 років керувала районним методичним об’єднанням учителів природи, часто виступаючи з докладами [2, арк. 7, 11].

Під керівництвом В. В. Титаренко проходили практику випускники-біологи Харківського державного університету.

Валентина Василівна Титаренко з учнями

Рис. 2. Валентина Василівна Титаренко
з учнями на пришкільній ділянці, 1953 рік

Саме «за її допомогою та під її керівництвом сформувалася як гарний педагог молодий спеціаліст» Ольга Вікторівна Краснокутська (у дівоцтві Доброскок) [2, арк. 11 зв.].

Діяльність Валентини Василівни була високо оцінена урядовими нагородами:

  • 1969 рік – Грамота Міністерства освіти УРСР;
  • 1970 рік – Грамота Президії Українського товариства охорони природи;
  • 1971 рік – Орден Трудового Червоного Прапора;
  • 1974 рік – Грамота обласного відділу народної освіти [2, арк. 9].

Багато уваги та любові приділяла Валентина Василівна своїй родині: синові, чоловікові та свекрусі [2, арк. 2 зв.].

Пам’ять про Валентину Василівну Титаренко зберігають її колишні учні, нинішні учителі біології Зміївського ліцею № 1 імені З. К. Слюсаренка, які успадкували найкращі педагогічні традиції.

ДЖЕРЕЛА

  1. Архівний відділ музейного комплексу Зміївського ліцею № 1 імені З. К. Слюсаренка. – Ф. 1. – Оп. 10. – Спр. 3.
  2. Особова справа Титаренко Валентини Василівни // Архів Зміївського ліцею № 1 імені З. К. Слюсаренка.

 

ДЖЕРЕЛА ІЛЮСТРАЦІЙ

Рис. 1.   Особова справа Титаренко Валентини Василівни. – Арк. 1 // Архів Зміївського ліцею № 1 імені З. К. Слюсаренка.

Рис. 2.   Архівний відділ музейного комплексу Зміївського ліцею № 1 імені З. К. Слюсаренка. – Ф. 1. – Оп. 10. – Спр. 3. – Фото 2.

© Свинаренко В. В., 19.10.2016

 

Ссылка на эту статью:

Свинаренко В. В. Зміївський ліцей №1 у обличчях. Валентина Василівна Титаренко / В. В. Свинаренко // История Змиевского края. – Змиев. – 19.10.2016. – URL : https://colovrat.at.ua/publ/6-1-0-320

Похожие статьи
Поделиться
Мне нравится!
1
Рубрика: Труды музейного комплекса Змиевского лицея №1 им. З.К.Слюсаренко | Дата публикации: 19.10.2016 | Просмотров: 10839 | Ключевые слова: Учитель, В. В. Титаренко, Зміївський ліцей №1