Главная » Статьи » Труды музейного комплекса Змиевского лицея №1 им. З.К.Слюсаренко

Капела учителів міста Змієва

print bookmark Опечатка

УДК 93/94 (477.54)
ББК Т63.3 (4Укр–4Хар–2)

КАПЕЛА УЧИТЕЛІВ МІСТА ЗМІЄВА
_________________________________

© К. А. Калітіна
Зміївський ліцей № 1 ім. З. К. Слюсаренка
10-Б (2011–2012 н. р.)

«Песня всегда и везде сопровождает человека. Хоровая песня объединяет коллектив в едином чувстве, едином порыве» – саме з таких слів починається рукописний альбом, який зберігається в архівному відділі історико-краєзнавчого музею Зміївського ліцею № 1 ім. З. К. Слюсаренка. Альбом, що розповідає про хорову капелу учителів м. Змієва, присвячений 15-річчю (1952–1967 рр.) творчої діяльності колективу.

Восени 1951 р. з ініціативи першого секретаря РК КПУ Івана Гавриловича Зінченко, Оксани Сидорівни Журко, а також учителя хімії Зміївської школи № 1 Давида Залмановича Шапоринського було організовано хор вчителів м. Змієва. З самого початку хор налічував 30 чоловік любителів і ентузіастів хорового співу, а саме: О. С. Журко, Д. З. Шапоринський, В. І. Шахова, Н. П. Вовк, К. Г. Муратова та ін.

Іван Гаврилович Зінченко

Рис. 1. Іван Гаврилович Зінченко

До лютого 1952 р. не було керівника-спеціаліста, але хор зумів взяти участь у концерті, присвяченому 34-ій річниці Жовтневої революції 1917 р. Тоді ж на посаду керівника хору було запрошено Михайла Рафаїловича Менделехіса. Музичний супровід прийняв на себе вчитель математики Марко Андрійович Сисоєв. Початком діяльності Зміївської капели вчителів вважається 15 лютого 1952 р.

Репетиція капели починалася розспівуванням на 10-15 хвилин, потім йшло ознайомлення з музичними особливостями нового твору, обговорення, прийняття і розучування партій сопрано, альтів, тенорів та басів по нотах. Заняття відбувалися два рази на тиждень по 2 години.

Давид Залманович Шапоринський

Рис. 2. Давид Залманович Шапоринський

Велику кількість концертів було проведено у Змієві, Лимані, Нижньому Бішкіні, Задонецькому та ін. населених пунктах району. Хорова капела виступала з концертами і за межами Харківської області: у Києві, у Сімферополі, у Ялті тощо.

У 1954 р. за великі творчі успіхи та за культурно-масову роботу серед населення обком та райком профсоюзу, допомогли організувати для колективу 10-денну творчу екскурсію до Ялти за кошти союзу.

Оксана Сидорівна Журко

Рис. 3. Оксана Сидорівна Журко

Хорова капела систематично брала участь у районних та обласних оглядах художньої самодіяльності і щоразу нагороджувалась грамотами та почесними грамотами, зокрема: Харківського обласного управління культури, Харківського обкому Союзу у 1959, 1960 та 1963 рр., виконкому Зміївської районної ради депутатів, будуправління Зміївської Комсомольської ТЕС, Президії Харківського обкому Союзу робітників. Також серед надбань колективу Диплом першого ступеня від комісії Зміївського культвідділу і багато інших нагород.

Марко Андрійович Сисоєв

Рис. 4. Марко Андрійович Сисоєв

У дусі часу репертуар хорової капели включав пісні радянських композиторів про Леніна, партію, Батьківщину та світ. Але не забувала капела і спадщину старовини: російські народні пісні, українські народні пісні у обробці М. Д. Леонтовича; пісні російських класиків П. І. Чайковського, М. І. Глинки та народні пісні різних народів.

Капела вчителів м. Змієва у Нижньому Бішкіні, 1952 р.

Рис. 5. Капела вчителів м. Змієва у Нижньому Бішкіні, 1952 р.

Михайло Рафаїлович Менделехіс

Рис. 6. Михайло Рафаїлович Менделехіс

За 15 років капела виросла як якісно, так і кількісно з 30 чоловік у 1952 р. до 70 чоловік у 1967 р.

Хорова капела учителів Зміївського району працювала регулярно і на протязі 15 років та дала більш ніж 100 концертів по селах району. Вона була чи не найбільшим музичним здобутком нашого міста і району цього періоду та залишила пам’ять про себе і до сьогодні. Та що головне? Що пам’ять про капелу, як і її слава пролунали по всій Україні. Нажаль, у наш час ми не створюємо чогось подібного, тому гріти серце здобутками тих часів, як щирі патріоти, ми просто зобов’язані!

© К. А. Калітіна, 2011

Ссылка на эту статью::

Калітіна К. А. Капела учителів міста Змієва / К. А. Калітіна // История Змиевского края. – Змиев. – 18.10.2011. – URL: https://colovrat.at.ua/publ/6-1-0-133

Похожие статьи
Поделиться
Мне нравится!
1
Рубрика: Труды музейного комплекса Змиевского лицея №1 им. З.К.Слюсаренко | Дата публикации: 18.10.2011 | Просмотров: 2296 | Ключевые слова: Змиевской лицей №1, змиев