Водоймища міста: звідки взято назви



Publ ID: 1634834585-458

УДК 556.5 (477.54)
ББК 26.222.5 (4УКР-4ХАР)

ВОДОЙМИЩА МІСТА: ЗВІДКИ ВЗЯТО НАЗВИ

_____________
©  І. Ю. Саратов
(1930–2012)

Уди, Лопань, Рогань... Назви харківських річок Хто дав їм такі назви, що вони означають?

Розкривши географічні атласи, можна побачити чимало річок, назви яких тотожні харківським. Так, у басейні Південного Бугу є дві річечки Удичі, Удава – лівобережна притока Псла, а Удай – лівобережна Сули. Удка, Уда – такі назви є на Україні, в Сибіру, на Далекому Сході. 

Навіть населених пунктів є кілька: Нижньо-Удинськ, Улан-Уде, в Підмосков'ї – озеро Удомля, в Охотському морі – Удська губа.

Що означає назва Уди? Над розв'язанням цієї загадки вчені чимало трудилися. Але й досі питання остаточно не вирішено. Одні пояснюють поширення цього слова походженням його від індоєвропейського слова з коренем «уд», що значить «вода», інші стверджують його спільність з тюркськими мовами. У всякому разі, єдиної думки ще не дійшли.

Річка Уди

Рис. 1. Річка Уди. Фото 2014 року. © Ігор Найда

Лопань перетинає наше місто з півночі на південь, і на цьому шляху річка має п'ять перепон у вигляді бетонних гребель. Вони, власне, і змінили «зовнішній вигляд» річки, розширивши їх береги. У ті часи, коли цьому струмкові давалась назва, він був вузенькою річечкою, що пробивалася в порослій очеретами широкій долині. Лопань часто змінювала русло, то наближаючись до схилів правого берега (згодом їх назвали Холодною та Лисою горами), то підмивала круті схили лівого берега (відрізок від нинішнього будинку Держпрому до Університетської гірки).

Лопань – старовинне російське слово, що означає «колодязь на болоті». В ті часи слово «колодязь» мало ширше поняття – джерело, струмок або невеличку річечку.

Втім, хоч таке твердження переконливе, існують інші гіпотези виникнення назви річки Лопань. Вони пов'язані з населеними пунктами – Козача Лопань і Весела Лопань. Гадають, що корінь слова «лоп» взято з балтійських мов, що означає «лис» і суфікса «ань». В сукупності виходить «лисова річка».

Річка Рогань ще донедавна не належала до міських водоймищ, адже її русло – між Харковом і Чугуєвом. Тепер місто «наблизилось» до річки і згодом на її берегах забудується величезний житловий масив, тому ми з повним правом називаємо Рогань харківською річкою.  

Назва складена з двох частин «рог» і «ань». Корінь «рог» досить розповсюджений у топоніміці і означає виступ мису, пагорба, яру тощо. «Янь» – допоміжна частина слова, що здавна доповнювала географічні назви – «Обоянь», «Лугань» і т. д. Звідси можна зробити висновок, що Рогань – це «річка в яру».


Джерело:
Саратов І. Водоймища міста: звідки взято назви // Вечірній Харків. 1975. 14 липня.

Посилання на цю статтю:
Саратов І. Водоймища міста: звідки взято назви // История Змиевского края. Змиев. 21.10.2021. URL: https://colovrat.at.ua/publ/13-1-0-458

Библиовебографическое описание (ДСТУ 8302:2015):

Водоймища міста: звідки взято назви // История Змиевского края. 2021-10-21. URL: https://colovrat.org/publ/13-1-0-458 (дата обращения: 2024-04-24).

Похожие статьи:


Рубрика: Географическое краеведение | Дата публикации: 2021-10-21 | Просмотров: 21989 | Ключевые слова: Рогань, Лопань, Уди, уды